Fotomotif Festiwal 2009 był wielkim świętem fotografii w Olsztynie.


Sto dwanaście osób skorzystało z bezpłatnych warsztatów fotograficznych, które prowadzili znani polscy fotograficy, między innymi Jacek Poremba, Sergiusz Sachno, Janusz Kobyliński, Wojtek Koykos, Justyna Łada i Beata Rokita. Dwa tysiące czterysta fotografii zostało bezpłatnie wydrukowanych podczas powietrznego show na lotnisku Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego oraz happeningu „CoTo?Foto!” będącego otwartą na wszystkich fotografujących trzystumetrową galerią na świeżym powietrzu w przestrzeni miejskiej Olsztyna. Sześć tysięcy białych i błękitnych baloników wznosząc się podczas inauguracji festiwalu zasłoniło niebo nad Śródmieściem. Sto czterdzieści osób wygrało promocyjne bilety na skoki spadochronowe, przeloty balonami, samolotami i szybowcami. Sześć koncertów trwających łącznie przez 24 godziny dały trzy grupy: Hlep, Karton oraz Agressiva 69, która wystąpi już niedługo jako support Depeche Mode. Wzbijające się w przestworza nad lotniskiem samoloty grupy „Żelazny” oraz Skybolt Marka Szufy wykonały ilość akrobacji niezliczoną i przyprawiającą o dreszcz małe dziewczynki i rosłych twardzieli.

Takiego połączenia fotografii z szeroko pojętym motywem powietrza jeszcze w Polsce nie było. Olsztyn udowodnił, że potrafi zorganizować imprezę niepowtarzalną, doskonale odebraną i szeroko opisaną przez media.

Tym, co wyróżnia Fotomotif Festival jest fakt, że co roku ma dotyczyć innego tematu i wokół niego koncentrować nie tylko już powstałe fotografie, ale przede wszystkim dawać każdemu fotografującemu poprzez wydarzenia towarzyszące, okazję do tworzenia nowych, niepowtarzalnych zdjęć.

Partnerem imprezy przygotowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie był Aeroklub Warmińsko-Mazurski, a dofinansował ją Urząd Miasta w Olsztynie.

Głównym patronem medialnym imprezy było czasopismo Foto, a wspierały ją: SONY Polska, serwisy Plfoto.com, Onephoto.net, Obiektywni.pl, Optyczne.pl, Digart.pl. Sponsorami zaś wydarzenia byli: Bohema Jazz Club, Przedsiębiorstwo Budowlane Arbet oraz Poczta Polska.